Wycieczka klasy 4a do Muzeum Wsi w Osowiczach

12 października klasa 4a naszej szkoły udała się na jednodniową wycieczkę do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - Muzeum Wsi w Osowiczach, zorganizowaną i sponsorowaną przez PTTK w Bielsku Podlaskim. Na początek dzieci odwiedziły Ośrodek Edukacji Ekologiczej Sokolarnia, gdzie sokolnicy wprowadzili uczestników w świat ptaków drapieżnych i sów. Niestety, ze względu na pogodę nie odbył się pokaz ptaków w locie swobodnym, ale prowadzący wyjątkowo ciekawie opowiedzieli o zwyczajach i zachowaniu skrzydlatych drapieżników, wplatając w swoje historie mnóstwo ciekawostek związanych z ich biologią. To była atrakcyjna forma lekcji przyrody, poszerzająca wiedzę o tych wspaniałych zwierzętach.

Następnie odbyły się warsztaty pt. „Tkackie inspiracje”, podczas których uczestnicy zdobyli podstawową wiedzę z zakresu tkactwa, poznali różnego rodzaju tkaniny ludowe i urządzenia, na których się je wykonywało. Zadaniem do wykonania w części warsztatowej było samodzielne wytkanie tkaniny na specjalnie przygotowanych ramkach tkackich. Wykonane własnoręcznie zakładki do książek uczniowie zabrali do domów.

Później uczniowie podczas zajęć pt. ,,Nie święci garnki lepią” poznali tajniki pracy garncarza. Dowiedzieli się, jak pozyskać, przerobić i przygotować glinę do wyrobu naczyń ceramicznych. Poznali etapy toczenia na kole garncarskim oraz proces suszenia i wypalania przedmiotów z gliny. Na koniec wykonali z gliny figurkę ptaszka.

Ostatnim punktem programu było ognisko z kiełbaskami☺

Dziękujemy organizatorom za pouczający wyjazd!