Jesteś tutaj:
  2. Biblioteka

Książka i możliwość czytania
to jeden z największych cudów cywilizacji"

Biblioteka zaprasza codziennie w godzinach:

Poniedziałek    7.30 - 15.30

Wtorek            7.30 - 15.30

Środa              7.30 - 15.30

Czwartek         7.30 - 15.30

Piątek             7.30 - 15.30

Biblioteka szkolna usytuowana jest na drugim piętrze. Składa się z dwóch pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni.

W czytelni biblioteki działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Centrum dysponuje 5 komputerami i wielofunkcyjnym urządzeniem sieciowym (skaner, drukarka i kopiarka) oraz edukacyjnym oprogramowaniem multimedialnym:

• Encyklopedia PWN
  • Wielki Multimedialny Atlas Świata
  • Słowniki PWN:
  • Słownik Języka Polskiego,
  • Słownik wyrazów obcych,
  • Słownik Ortograficzny,
  • Słownik Poprawnej Polszczyzny

Obok głównej funkcji—gromadzenia, opracowywania, udostępniania zbiorów i wszechstronnej informacji—biblioteka organizuje imprezy czytelnicze. Na stałe do kalendarza imprez szkolnych weszły:

uroczystość pasowania na czytelników uczniów klas I,

• konkursy literackie,
  • Konkurs dla klas III „Znam H. Ch. Andersena”,
  • konkurs dla klas IV-VI „Patron szkoły”,
  • konkurs dla klas IV „W świecie baśni”,
  • konkurs dla klas V „W świecie mitów”,
  • kiermasz „Taniej książki”,
  • kiermasz Wydawnictwa PUBLICAT,
  • kiermasz używanych podręczników,
  • współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną w Bielsku Podlaskim,
  • współpraca z Muzeum w Ratuszu.

Przy bibliotece działa Koło Przyjaciół Biblioteki. Członkowie koła biorą udział w przygotowaniu imprez i uroczystości szkolnych. Praca z uczniami z jednej strony przynosi korzyści biblioteczne, dzięki pomocy członków obłożono część książek w folię, dokonano drobnych napraw, renowacji książek zniszczonych, pomoc przy wprowadzaniu darów, z drugiej strony ma duże walory kształcąco-wychowawcze. Wspólna praca na dyżurach w bibliotece uczy młodzież praktycznych umiejętności z zakresu techniki bibliotecznej, kształtuje poczucie odpowiedzialności za przyjęte obowiązki, stwarza możliwość bycia razem ze swoimi rówieśnikami w grupie i uczy współpracy. Uczniowie współpracujący w kole poszerzyli swoją wiedzę o książce. Nabyli praktyczne umiejętności z zakresu techniki bibliotecznej. Biorąc udział w przygotowaniu imprez czytelniczych mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i wiedzę przed swoimi rówieśnikami.