Szkoła Podstawowa nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim

17-100 Bielsk Podlaski, ul. Wysockiego 6

tel. 85 730 24 08

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 778563
  • Do końca roku: 236 dni
  • Do wakacji: 43 dni

Kartka z kalendarza

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-09

Imieniny: Grzegorza, Karoliny

Zajęcia pozalekcyjne w zakresie modelowania i druku 3D

W ramach programu Laboratoria Przyszłości, Szkoła Podstawowa nr 2 kupiła pakiet edukacyjny Laboratorium SkriLab. W pakiecie mieści się dostęp do platformy Skriware Academy – bogatej bazy materiałów edukacyjnych, tj. scenariuszy, kursów, samouczków, prezentacji i innych materiałów video dotyczących technologii druku 3D.

Drugim ważnym elementem pakietu jest platforma Skrimarket zawierająca obszerną bibliotekę modeli 3D gotowych do pobrania i drukowania. Skrimarket zapewnia także połączenie oraz zdalną obsługę szkolnej drukarki 3D. Poza tym udostępnia ważne narzędzia: program 3D Playground do nauki modelowania 3D oraz Slicer – program do przygotowania modeli do druku.

Poznawanie i wykorzystanie Laboratorium SkriLab stało się jednocześnie programem cotygodniowych zajęć pozalekcyjnych o podobnej nazwie: LABORATORIUM 3D.

W I półroczu czas naszych zajęć poświęciliśmy przyswajaniu podstaw zagadnień modelowania  i druku 3D. Zarejestrowaliśmy konta na platformie Skrimarket, aby móc w pełni korzystać z biblioteki 3D oraz programu 3D Playground. To były pierwsze kroki w modelowaniu przestrzennym oraz pierwsze modele.

Wkrótce przenieśliśmy się na platformę edukacyjną Tinkercad, aby zająć się bardziej zaawansowanym projektowaniem 3D. W tym celu utworzyliśmy na platformie swoją klasę i rozpoczęliśmy od kursu w tzw. ‘centrum szkoleniowym Tinkercad’. Musieliśmy przejść cykl kolejnych, wirtualnych lekcji przed samodzielnymi próbami modelowania. Poznaliśmy interfejs i narzędzia aplikacji online, służącej do modelowania 3D. Uczyliśmy się wymiarowania, skalowania, ustawiania kamery i światła. To wszystko było potrzebne do samodzielnego modelowania.

Niedługo potem powstały modele 3D, które mogliśmy wydrukować.

Kolejnym zagadnieniem jest druk 3D. Tzn. przygotowanie modelu do druku w specjalnym programie zwanym slicerem oraz drukarka 3D. Korzystaliśmy z udostępnionego przez Skriware programu Z-Suite, który automatycznie dokonywał niezbędnego slicingu modelu oraz eksportu do wymaganego formatu .stl. Ale wcześniej należało ustawić niektóre parametry druku, np. materiał, wypełnienie, struktury podporowe itp.

Zapoznaliśmy się też z podstawami obsługi drukarki Zortrax M200 Plus. Poznaliśmy materiały (filamenty) i sposoby postępowania z nimi. Wspólnie kalibrowaliśmy i czyściliśmy platformę drukarki. Wreszcie uruchamialiśmy druk przy pomocy panelu LCD.