Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Zagrożenie dla dzieci grą internetową "Niebieski wieloryb"

Szanowni Rodzice

Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Challenge” czyli „Niebieski wieloryb”, która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Mając na uwadze powyższe informacje zwracamy się do Rodziców z prośbą, o pełną kontrolę odnoście korzystania dzieci z Internetu. Ponadto podajemy adresy stron internetowych, z których Rodzice mogą skorzystać:

www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji+przemocy

www.dyżurnet.pl

www.ore.edu.pl

www.akademia.nask.pl

www.kursor.edukator.pl

www.saferinternet.pl

www.plikifolder.pl

Drogi Rodzicu:

1. Określ zasady dotyczące czasu, jaki Twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.

2. Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

3. Zainteresuj się, w co gra Twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

4. Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku.

5. Zwróć uwagę, czy w zachowaniu Twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

6. Upewnij się, że Twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

7. Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

8. Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagaą instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

9. Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak - spradź, czy znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc?

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież mogą dzwonić pod numer 800 121212.