Imieniny: Longiny, Toli

Finał V Powiatowego Konkursu Historycznego "Powiat bielski - moja mała Ojczyzna"

W dniu 20.03.2024 w  Szkole Podstawowej  nr 2 im. kpt W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim odbył się finał  V Powiatowego  Konkursu Historycznego  "Powiat bielski - moja mała Ojczyzna" organizowany przez  Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Szkołę Podstawową nr 2 im. kpt W. Wysockiego. Pośród celów konkursu znalazły się: zainteresowanie historią powiatu bielskiego młodzieży szkół podstawowych oraz  poszerzanie i popularyzowanie wiedzy o małej ojczyźnie.

W konkursie uczestniczyło  16 uczniów  z 6 szkół którzy reprezentowali:

Szkołę Podstawową  nr  2  im. kpt. Władysława Wysockiego  w Bielsku Podlaskim

Szkołę Podstawową   nr 5  im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim

Szkołę Podstawową    im. Jana Pawła II  w Łubinie Kościelnym

Szkołę Podstawową    im. Jana Pawła II  w Holonkach

Szkołę Podstawową    im. Jana Pawła II w Boćkach

Szkołę Podstawową    z DNJB  w Orli

Uczestnicy konkursu zmierzyli się z pisemnym testem wiedzy, który dotyczył historii Bielska Podlaskiego oraz ziemi bielskiej.  Po napisanym teście odbyło się spotkani z przedstawicielami Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej Panią Prezes Barbarą Babulewicz  oraz Panem Anatolem Lewczukiem, którzy opowiedzieli o działalności fundacji oraz ciekawostkach historii ziemi bielskiej.

Prace uczestników zostały sprawdzone przez komisję konkursową  Panią Katarzynę Bogusz z Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz Pana Mirosława Chomaniuka Dyrektora  Szkoły Podstawowej  nr  2  im. kpt. Władysława Wysockiego w Bielsku Podlaskim. Po zakończeniu prac komisji nastąpiło ogłoszenie wyników.  Nagrody uczestnikom zostały wręczone przez Kierownika Referatu Oświaty i Kultury Urzędu Miasta Bielsk Podlaski  Panią Urszulę Wiesiołowską oraz Kierownika Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim  Panią Magdalenę Angielczyk.

Najlepsze wyniki w konkursie uzyskali:

I miejsce -   Damian Niewiński

Szkoła Podstawowa  nr  2  im. kpt. Władysława Wysockiego  w Bielsku Podlaskim

II miejsce – Julian Bazyluk

Szkoła Podstawowa  nr 5  im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim

Dmitruk Antoni

Szkoła Podstawowa  im.  Jana Pawła II w Boćkach

III miejsce – Jakub Krzyworzeka

Szkoła Podstawowa   nr 5  im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim

Hubert Ostaszewski

Szkoła Podstawowa  nr  2  im. kpt. Władysława Wysockiego  w Bielsku Podlaskim

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Nagrody zostały ufundowane przez:  Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Szkołę Podstawową nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim. Dodatkowo konkurs upoważnia uczestnika, który zajął I miejsce do wpisu na świadectwie szkolnym według wykazu zawodów wiedzy organizowanych przez Podlaskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.