Projekt "Szkoła pamięta"

W dniu 26.10.2021 uczniowie klasy VIII a podczas lekcji  historii z p. Moniką Potocką odwiedzili  miejsca pamięci  ofiar II wojny światowej: Pomnik Katyński  oraz Pomnik „Ofiarom barbarzyństwa  15 lipca 1943”.  Podczas spaceru poznali  historię powstania każdego z pomników oraz wydarzenia, które upamiętniają. Pozostawiając zapalone znicze, zabrali ze sobą pamięć o tych, których nie wolno zapomnieć.

W dniu 27.10.2021 uczniowie klasy VB wraz z p. Edytą Korzeniewską odwiedzili cmentarz parafialny. Głównym celem wycieczki było zaopiekowanie się opuszczonymi grobami oraz zapalenie na nich zniczy i postawienie kwiatów przyniesionych przez uczniów.

Zuchy z Gromady Zuchowej ,,Dzielne niedźwiadki”  -  przedszkolaki  włączyły się w akcje sprzątania pt,, Zapomniane mogiły”. Dzieci wraz z dh Urszulą Tołwińską zatroszczyły się o groby opuszczone i zaniedbane, a zapalone znicze świadczyły o ich pamięci o tych, którzy odeszli do wieczności.

,,Dla tych, co odeszli….”

W ostatnim tygodniu października w świetlicy szkolnej jest realizowany temat związany z Dniem Wszystkich Świętych. Nauczyciele przypominają uczniom o tradycjach związanych ze Świętem Zmarłych. W tych dniach odwiedzamy cmentarze , zanosimy kwiaty, zapalamy znicze. Pamiętamy o bliskich zmarłych, jak również o tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny. Na znak pamięci dzieci wykonały różnymi technikami prace plastyczne przedstawiające znicze, lampiony i kwiaty. Celem realizowanych zajęć było wyrabianie i kształtowanie u uczniów właściwego stosunku do miejsc pamięci narodowej.
W holu szkoły znajduje się gazetka poświęcona osobom związanym z Bielskiem Podlaskim:

Antoni Beszta- Borowski, Alfons Erdman, Władysław Wysocki. Celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” dzieci z oddziału 0a „Odkrywcy” odwiedziły miejsca pamięci, zgłębiając wiedzę o wydarzeniach historii lokalnej. Cmentarzy w pobliżu naszej Szkoły nie brakuje, jednak „Odkrywcy” postanowili uczcić pamięć w miejscach nie do końca oczywistych. Pierwszym miejscem, które odwiedzili był Cmentarz Żydowski mieszczący się przy ulicy Brańskiej. Dzieci usłyszały podstawowe informacje na temat historii bielskich Żydów, a na znak swej pamięci i szacunku dla kultury żydowskiej położyły kamienie na zachowanych macewach.

Kolejnym punktem naszych „odwiedzin” było miejsce straceń mieszkańców Bielska i okolic z czasów II wojny światowej w Lesie Pilickim. O tej karcie historii nasi mieszkańcy nie mogą zapomnieć, dlatego nasze przedszkolaki złożyły kwiaty, zapaliły znicze oraz uczciły minutą ciszy tych, którzy w tym miejscu zginęli.

Symboliczne światełko pamięci dzieci zapaliły też dla żołnierzy, których imion nikt nie zna. Na ulicy Wiejskiej zatrzymaliśmy się przy cmentarzu żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych na naszych ziemiach w czasie I wojny światowej.

Zbliżające się święta listopadowe skłaniają do refleksji, wspominamy bliskich, których nie ma już wśród nas.  „Szkoła pamięta”, przedszkolaki też będą pamiętały.